TAYVAN TİCARET ATAŞESİ, DMS CNC MAKİNA’YI ZİYARET ETTİ

Tayvan Ticaret ataşesi Sayın Philip J.P. FAN,  DMS CNC MAKİNA’yı Konya merkez ofisinde ziyaret etti. Ziyarete TAIPEI EKONOMİ VE KÜLTÜR MİSYONU (Ankara) temsilcileri de katıldı. Toplantıda, Tayvan-Türkiye ticaret hacminin artırılması, iş ilişkilerinin geliştirmesi, turizm faaliyetlerinin artırılması konuları görüşüldü.

Tayvan’da bazı global markaların Türkiye’de yatırım yapmaya başladığını belirten FAN sözlerine şöyle devam etti: “ Tayvan Türkiye’yi 2013-2015 yılları için stratejik ülke olarak belirlemiştir. Son yıllarda birçok Tayvan markasının Türkiye’de yatırım planları yaptığını biliyoruz. Önümüzdeki yıllarda yatırımların artmasını bekliyoruz.” Tayvan Türkiye ticaret verilerinden de bahseden FAN, “2014 yılında; Türkiye’nin Tayvan’dan ithalatı 1.669 Milyar Amerikan Doları iken, Türkiye’nin Tayvan’a ihracatı 0.173 Milyar Amerikan doları. Önümüzdeki yıllarda Türk işadamlarının Tayvan’a ihracat konusunda yeni fırsatlar yakalayabileceğini düşünüyorum.” dedi.

DMS CNC MAKİNA’nın Tayvan ile 20 yılı aşan ve devam eden iş ilişkileri hakkında FAN’a geniş bilgi veren firma sahibi Mehmet DEMİREL, Türkiye’nin kalkınmakta olan bir ülke olarak en çok yabancı sermaye ve teknoloji intikaline ihtiyaç duyduğunu, bu açıdan da Tayvan’ın sahip olduğu teknoloji gücünden yararlanmanın her iki ülkenin de avantajına olduğu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Sadece ithalat yapacağımız bir birliktelikten ziyade Türkiye’ye Tayvanlı iş adamları tarafından daha fazla yatırım yapılması ve bu algı ile Tayvan ile yatırımcılarımızın ticari ilişkilerini arttırılması yönünde somut adımların atılmasına ülke olarak hazırız. Geçtiğimiz mart ayında THY’nin İstanbul’dan Tayvan’ın başkenti Taipei’ye başlattığı direk uçak  seferleriyle birlikte doğu ve batının merkezinde olan Türkiye’nin stratejik önemi artmış yolcu transferi ve mal dağılımı ile de lojistik merkezine dönüşme konusunda önemli bir adım atılmıştır. Başlatılan bu sefer sayesinde Türkiye ve Tayvan arasında ki turizm canlanacak ve ikili ekonomik ve teknolojik ilişkilerde artacaktır. ”

Daha sonra DMS CNC MAKİNA yetkilileri, FAN ve beraberindeki Tayvan heyeti, Konya Sanayi Odası’nı ziyaret ettiler. Bu ziyaretlerinde aynı konulara vurgu yapılarak ilişkilerin daha geniş bir yelpazede genişleterek daha farklı sektörlerde de ülkelerimiz arası ithalat ve özellikle Tayvan’a ihracatın geliştirilmesi için daha yoğun çalışmalar yapılması gerektiği dile getirildi. Konya Sanayi Odası yetkilileri de Tayvanlı iş adamlarının Türkiye’ye yatırım yapmaları konusundaki tavsiyelerini de FAN’a ilettiler.